www.motomarket.gr Τα μοτέρ που άφησαν εποχή για διάφορους λόγους Η καθαριότητα είναι η μισή αρχοντιά. Η άλλη μισή; Οι ταινίες με μοτοσυκλέτες που αγαπήσαμε!

Στη νυχτερινή έρημο του Qatar, το MotoGP έκανε πρεμιέρα για το 2018 σε ένα αγώνα πολύ συναρπαστικό και με πολλούς διεκδικητές, χαρακτηριστικό ήταν πώς όλα ήταν ανοικτά για το βάθρο πριν οι αναβάτες πάρουν θέση στο grid γγια την εκκίνηση.

Ο Γάλλος "περιφερειακός" της Yamaha Zarco ήταν ο πρώτος φετινός poleman και το αρχικό τρενάκι από 10 αναβάτες έπρεπε να περάσουν αρκετοί γύροι μέχρι να αποκτήσουν κάποιο διάστημα αναμεσά τους, δείγμα του μεγάλου ανταγωνισμού που θα επικρατούσε τους επόμενους 22 γύρους. Με απανωτούς ταχύτερους γύρους ο Zarco έμενε στη κορυφή παρ'όλη τη πίεση που δεχόταν από Marquez και Rossi ο οποίος είχε ανέβει μέχρι τιν 3ο γύρο θεαματικά από την 8η θέση απ'όπου ξεκίνησε.

Στον 11ο γύρο ήταν ο Andrea Dovizioso που πέρασε τρίτος μπροστά από τον Rossi που έχασε μερικές θέσεις όταν άνοιξε τη γραμμή του. Η πρωτοπορία του σταθερού -μέχρι εκείνοιυ του σημείου- Zarco ανατράπηκε μόνο στον 18ο γύρο όταν Dovizioso και Marquez τον πέρασαν για να τους ακολουθήσει και ο Rossi σε μία μάχη που τελικά εξελίχθηκε για ...δύο!

Dovizioso and Marquez ανέβασαν κι άλλο "κλικ" τον ρυθμό τους δείχνοντας στον τελευταίο γύρο την δυναμική τους. Ο 25χρονος Ισπανός πρωταθλητής έκανε την κίνησή του στην 15η στροφή χωρίς όμως να μπορέσει να κρατήσει τη γραμμή του κσι κσθώς ανοίχτηκε "τόσο-όσο" ο Dovizioso πήρε το τελευταίο λόγο για να στρίψει τη τελευταία στροφή κυριολεκτικά πάνω στο βιράζ και να εκτοξεύσει τη Ducati στη γραμμή του τερματισμού 0,027 του δευτερολέπτου μπροστά από τον Marc Marquez!

Σε μία επανάληψη των περσινών αγώνων σε Αυστρία και Ιαπωνία οι δύο αναβάτες έδωσαν θέαμα μέχρι το τέλος κι έτσι ο αναβάτης της Ducati θα είναι αυτός που θα οδηγήσει τη φετινή κούρσα για τον τίτλο στο δεύτερο GP, αυτό της Αργεντινής.

Πίσω, στην τρίτη θέση ο 39χρονος G.O.A.T. Valentino Rossi που όπως συνηθίζει βρήκε τι του έλειπε τις προηγούμενες μέρες για να παλέψει για το βάθρο, όπως δήλωσε μετά "πέρσι μου έκανε εντύπωση όταν μπορούσα να ανέβω στο βάθρο, φέτος έχω περισσότερη εμπιστοσύνη γτη μοτοσυκλέτα αλλά θα πρέπει να δουλέψουμε στην επιτάχυνση από τις εξόδους των στροφών". Τέταρτος και πρώτος "δορυφορικός" ο Cal Crutchlow που έδειξε ότι η Honda έχει βρει τι της έλειπε σε αυτή τη πίστα. Στη 5η θέση ο Danillo Petrucci που περίμενε κάτι ακόμη καλύτερο (ίσως και νίκη) μετά τις ελπιδοφόρες προηγούμενες μέρες. Ακολούθησαν Pedrosa, Zarco, Iannone και Miller με τον Αυστραλό να κκλείνει τη πρώτη δεκάδα. Δύο μόνο οι πτώσεις στον αγώνα, αυτές του Alex Rins (Suzuki) και του Jorge Lorenzo (Ducati) που δεν μπόρεσε να βρει τα πατήματά του σε μία πίστα που έχει διαπρέψει στο παρελθόν.